مفرشو چیست ؟

مفشو یا مفرشو نام کیسه ای سنتی و با نقش و نگارهای زیبا (از جنس پته یا پارچه) در استان کرمان است که برای، نگهداری لوازم خیاطی، نگهداری داروهای گیاهی، نگهداری قند حبه شده ، استفاده می شده است . از قدیم الایام جایگاه مفرشو تا امروزه در خانه های روستایی و شهری استان ماندگار بوده است.امروز انواع جدیدتر مفرشو از جنس پته در طرح های مختلف و اندازه های کوچکتر به عنوان قندان ،آجیل خوری،شکلات خوری یا جامدادی استفاده می شود از خصوصیات اصلی مفرشو این است که درب آن به راحتی و به وسیله کشیدن یک بند که قبلا در هنگام دوخت در آن تعبیه شده است جمع شده و بسته می شود.

1401/3/28
828 بازدید
مفرشو چیست ؟

همچنین به این دلیل که داخل مفرشوها معمولا قند حبه شده و داروهای گیاهی قرار داده می شد.به صورت دو لایه (پارچه بیرونی و لایه آستر ) دوخته می شد.

برای دوختن آن پارچه را به صورت دایره می برند و بعد قطعه پارچه دیگری که عرض آن حدود ۲۰ سانتی متر است انتخاب نموده که طول آن به اندازه محیط آن پارچه گرد است سپس آنها را به هم می دوزند.

آستر می کشند و بالای آن را سجاف میگذارند و قیطون (بند) می کشند و سپس مورد استفاده قرار می گیرد.

در مفرشو برای جلوگیری از ورود آلودگی و گرد و خاک ،داروهای محلی و گیاهی را در کیسه های کوچکی که به همین منظور آماده کرده بودند قرار می دادند.

این کیسه های کوچک که داروهای گیاهی درون آنها قرار میگرفت از تکه پارچه های اضافی و رنگارنگ دوخته می شد ودر مفرشو قرار می گرفت.

در استان کرمان در قدیم الایام مفرشو از اجزاء جهزیه دختران کرمانی محسوب می شده.